0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Urlopy i inne

Urlop okolicznościowy - zasady udzielania

Niektóre wydarzenia w życiu każdego człowieka wymagają dnia wolnego od pracy. W dni naprawdę ważne, jak narodziny dziecka, ślub czy śmierć bliskiej osoby przysługuje urlop okolicznościowy. Dowiedz się z naszego artykułu, na jakich zasadach się go udziela!

14 maja 2024

Urlopy i inne

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a urlop bezpłatny i macierzyński

Obowiązkiem pracodawcy jest poprawnie rozliczyć dzień wolny za święto wypadające w sobotę każdemu swojemu pracownikowi. Jednak czy w każdej sytuacji taki dzień wolny się należy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

14 maja 2024

Prawo pracy

Nieprawidłowe zwolnienie pracownika a prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy – komu przysługuje?

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługuje pracownikowi, który został przywrócony do pracy w wyniku orzeczenia sądu pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej kiedy jeszcze przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

14 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Przedsiębiorca pracujący na umowę zlecenie a ZUS

Przedsiębiorca pracujący na umowę zlecenie napotka zmiany w opłacaniu składek ZUS. To czy przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzania składek jest zależne od kilku czynników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat zbiegu tytułu ubezpieczeń!

14 maja 2024

Prawo pracy

Zwolnienie z PIT dla młodych – których dochodów nie dotyczy?

Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje zwolnienie z PIT dla młodych do 26. roku życia. Czy wszystkie dochody uzyskane przez osobę do 26. roku życia są zwolnione z PIT? Jakie dochody nie podlegają zwolnieniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

14 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu czują się zagubieni przy ustalaniu wysokości składki zdrowotnej opłacanej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jak rozumieć rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej? Sprawdź na przykładach!

14 maja 2024

Prawo pracy

Składka zdrowotna a zawieszenie działalności – podstawy prawne

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Dowiedz się, jak wygląda składka zdrowotna a zawieszenie działalności.

14 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?

Zasiłek stały jest pieniężną formą pomocy skierowaną do osób całkowicie niezdolnych do pracy oraz niezdolnych do pracy z powodu wieku. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do zasiłku stałego? Przeczytaj na ten temat w artykule!

13 maja 2024

Prawo pracy

Ustalenie stanu zatrudnienia, w tym zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Czy występują różne metody obliczania stanu zatrudnienia? Jak wygląda ustalenie stanu zatrudnienia na potrzeby GUS, PFRON. ZFŚS czy ubezpieczenia chorobowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat stanu zatrudnienia!

13 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Kiedy przysługuje zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Przedsiębiorca może zdecydować, w jakiej formie zostanie mu zwrócona nadwyżka składki zdrowotnej, o ile spełni określone warunki. Tak więc rodzi się pytanie, kiedy przysługuje zwrot nadpłaty składki zdrowotnej? Ten temat szczegółowo wyjaśniamy w artykule!

13 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Niezłożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - rozliczenie

Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć nadpłatę składek w ZUS? Dowiedz się, dlaczego nie wnioskując o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej wynikającej z rocznego rozliczenia otrzymałeś pismo z ZUS o zaległości w opłacaniu bieżących składek i co z tym zrobić!

13 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Prowadzenie działalności w trakcie macierzyńskiego – czy jest możliwe?

Czy prowadzenie działalności w trakcie macierzyńskiego jest możliwe i czy przedsiębiorca może wówczas pobierać zasiłek? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat prowadzenia działalności w trakcie macierzyńskiego!

13 maja 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - podstawowe informacje

Umowa o pracę na czas określony charakteryzuje się konkretną datą zakończenia obowiązywania umowy. Niekiedy może jednak pojawić się potrzeba jej rozwiązania. Sprawdź, kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony!

13 maja 2024

Prawo pracy

Jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia?

3-dniowy okres wypowiedzenia to najkrótszy ustawowy okres, w którym może rozwiązać się umowa o pracę. Dotyczy on wyłącznie umów na okres próbny, jeśli ich czas trwania nie przekracza 2 tygodni. Sprawdź, jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia!

13 maja 2024

Prawo pracy

Święto przypadające w sobotę a dzień wolny za pracę – co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia?

Zdarzają się przypadki, kiedy święto przypada w sobotę, było tak np. 6 stycznia 2024 roku. Jak rozliczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę i co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia? Odpowiedź w poniższym tekście.

10 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów