0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia?

3-dniowy okres wypowiedzenia to najkrótszy ustawowy okres, w którym może rozwiązać się umowa o pracę. Dotyczy on wyłącznie umów na okres próbny, jeśli ich czas trwania nie przekracza 2 tygodni. Sprawdź, jak liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia!

13 maja 2024

Prawo pracy

Święto przypadające w sobotę a dzień wolny za pracę – co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia?

Zdarzają się przypadki, kiedy święto przypada w sobotę, było tak np. 6 stycznia 2024 roku. Jak rozliczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę i co w przypadku zatrudnienia pracownika po terminie odbioru tego dnia? Odpowiedź w poniższym tekście.

10 maja 2024

Prawo pracy

Czy za L4 na urlopie wychowawczym należy się zasiłek?

Kiedy za L4 na urlopie wychowawczym można otrzymać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy? Czy gdy urodzi się dziecko na urlopie wychowawczym, wówczas ma się prawo do zasiłku macierzyńskiego? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!

10 maja 2024

Prawo pracy

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego skutkuje objęcie wynagrodzenia wyższym podatkiem. Sprawdź, z czym wiąże się przekroczenie pierwszego progu podatkowego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy zapłaci się wyższy podatek!

10 maja 2024

Prawo pracy

Równoważny czas pracy - ile dni pod rząd może pracować pracownik?

W każdej firmie mogą występować różne systemy czasu pracy. Równoważny czas pracy pozwala na pracę powyżej 8 godzin dziennie. Jak rozliczać taki system czasu pracy? Czy mogą wystąpić nadgodziny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

9 maja 2024

Prawo pracy

Likwidacja działalności - kiedy rozwiązać umowy z pracownikami?

Przedsiębiorca, w przypadku likwidacji działalności, powinien rozwiązać umowę o pracę ze wszystkimi pracownikami. Z jaką datą należy wręczyć pracownikom wypowiedzenie? Czy rozwiązanie umowy i likwidacja działalności powinny zbiegać się w czasie? Sprawdź!

9 maja 2024

Prawo pracy

Świadectwo szkolne a staż pracy

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar tego urlopu zależy od stażu zatrudnienia, w tym także okresów nauki. Sprawdź, jak świadectwo szkolne wpływa na staż pracy!

9 maja 2024

Prawo pracy

Kodeksowe zwolnienia od pracy — aktualny katalog

Pracownicy mogą liczyć na zwolnienia od pracy z różnych tytułów. Okoliczności uzasadniające przerwę w wykonywaniu obowiązków mają różnorodny charakter i mogą wynikać z wielu przepisów. W artykule omawiamy najczęściej występujące zwolnienia od pracy.

8 maja 2024

Prawo pracy

Wzór PIT-2 (9) 2024 do pobrania z instrukcją wypełnienia

Oświadczenie PIT-2 to dokument, który może przynieść pracownikowi wymierne korzyści finansowe. Warto pamiętać o jego złożeniu przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Pobierz darmowy wzór PIT-2 i sprawdź dokładną instrukcję wypełnienia formularza!

8 maja 2024

Prawo pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe zarówno jako jednostronna decyzja pracodawcy, jak i za porozumieniem stron. Kiedy można skrócić ten okres i na jakich warunkach? Czy należy się za to odszkodowanie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

8 maja 2024

Prawo pracy

Ekwiwalent za urlop 2024 - jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2024 roku?

Urlop wypoczynkowy jest świadczeniem na rzecz pracownika, którego ten nie może się zrzec. W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop? Jak ustalić współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

7 maja 2024

Prawo pracy

Delegacja pracownika zdalnego – kiedy pracownik zdalny jest w podróży służbowej?

Czy pracownik zatrudniony na stałe w formie pracy zdalnej ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu do firmy, gdy musi tam pojawić się w celach służbowych? Dowiedz się czym jest delegacja pracownika zdalnego? Sprawdź w naszym artykule!

7 maja 2024

Prawo pracy

Premia uznaniowa a opłacanie składek ZUS

Premia uznaniowa jest jednym z dodatkowych składników wynagrodzenia, o których wypłacie decyduje pracodawca. Czy każda premia uznaniowa stanowi podstawę do naliczania składek ZUS i podatku? Przeczytaj i dowiedz się więcej na jej temat!

7 maja 2024

Prawo pracy

Refundacja okularów - kiedy i jak często przysługuje pracownikowi?

Pracodawca zatrudniający pracowników ma określane ustawowo obowiązki, jednym z nich jest refundacja okularów pracownikom. Kiedy refundacja okularów jest obligatoryjna? Jakie kwoty należy zwracać pracownikom? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

6 maja 2024

Prawo pracy

Komu i na jakich zasadach przysługuje dodatek stażowy?

Dodatek stażowy jest przyznawany obowiązkowo pracownikom sfery budżetowej za wysługę lat. Jak wygląda przyznawanie dodatku stażowego w innych przypadkach? Czy jego wypłata jest obowiązkowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

6 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów